UGLEDNI ČAS IZ BIOLOGIJE 27.02.2022. GODINE

Kako u praksi izgleda kreativna i zanimljiva nastava?

Održan ugledni čas iz biologije

Nastavnica biologije Gordana Belić održala je 27.02.2022.ugledni čas kom su prisustvovali direktor škole Mersija Hamzagić, pedagog Remzija Koničanin, bibliotekar škole Verica Jovanović, logoped-stručni saradnik Alisa Ličina.

Čas je održan u odeljenju sedmog dva razreda, a tema nastavne jedinice bila je “Prijem i reagovanje na draži –čula”. Čas je planiran kao obrada ove teme, a zajednički su ga osmislili učenici pomenutog razreda i nastavnica biologije. Djaci su naučili da su nam čula neophodna u svakodnevnom životu. Vid, miris, dodir, ravnoteža, osećaj za toplo i hladno i sluh… Ovo su sve dobre stvari koje nam je priroda dala kako bi mogli da se snadjemo u prostoru. Imamo ih mi, a imaju ih i životinje. Bez čula opstanak ne bi bio moguć.

Veoma je važno da razumemo da čulni sistem nije nezavistan sistem, već je tesno povezan sa nervnim sistemom. Naučili su da čulni organi primaju promene koje se dešavaju u spoljašnjoj sredini kao i unutar tela. Sve promene primaju kao draži, prevode ih u nadražaj i prenose nervnim ćelijama do mozga i obrnuto.

Kreativnost,dinamičnost i interaktivnost su odlike koje čine nastavu drugačijom. Čas čine takvim da učenici žele da budu prisutni, prate sa pažnjom i usvajaju znanje. Na ovakvim časovima uči se kroz igru i različite intelektualne izazove, a tako se još lakše i trajnije usvaja znanje.

Ovo je vrlo dobar način podsticanja kreativnosti, maštovitosti, snalažljivosti i takmičarskog duha kod učenika, ali i razvijanja bliskosti među njima kroz igru, dok se znanje stiče neprimetno.

Nastavnica nastavu neprestano unapređuje, osvežava i čini pristupačnijom primenom različitih video prezentacija, animacija i simulacija raznih bioloških procesa.

Ovakvim, drugačijim i kreativnim načinom prenošenja znanja ruši se zid između nastavnika i učenika i gradi odnos poverenja, uvažavanja i bliskosti.

Uglednom času, na inicijativu učenika i nastavnika, prisustvovali su i učenici iz posebnog odeljenja za decu sa oštećenjem sluha iz naše škole, sa svojim nastavnikom defektologom. Na ovaj način jača se partnerstvo specijalnih i redovnih odeljenja u ustanovi, a glavni cilj je što kvalitetnija nastava za sve učenike, kao i saradnja i timski rad obrazovnog kadra i razmena znanja i iskustava.

Ovim gestom osnažuju se učenici posebnog odeljenja da podignu nivo samopouzdanja i da steknu što bolje socijalne veštine, dok se kod učenika iz redovnih razreda podstiče razvoj empatičnosti i pozitivnih osećanja prema drugima i spremnost da pomognu u određenoj prilici.

Novi Pazar,27.2.2022.

Predavač: Nastavnica biologije