EKO EDUKACIJA UČENIKA ČETVRTOG RAZREDA

EKO EDUKACIJE – INTERAKTIVNE EKO RADIONICE

Centar Duga i naše Biološko ekološko društvo nastavljaju vršnjačku eko edukaciju kroz interaktivne radionice jer  je osnovno načelo eko obrazovanja i vaspitanja  izraženo  u zahtevu da ekološko obrazovanje ne bude samo informisanje o eko činjenicama, da znanja koja učenici stiču ne budu samo na nivou obaveštenosti, već da nam čitav život bude u saglasju sa ekološkim zahtevima. Ekološka svest je ljudsko poimanje prirode. Biti ekološki svestan znači pozitivno razmišljati o svome okruženju i na taj način o sebi i svojim bližnjima. Ekološka svest se ne sastoji samo od znanja, već i od emocionalno – voljnih komponenti, jer znanje bez uverenja i praktične delatnosti ne znači mnogo. Ekološko obrazovanje i formiranje ekološkog načina mišljenja počinje u najranijem uzrastu. Osim toga, mišljenja smo da deca najbolje usvajaju znanja i modele ponašanja ugledajući se na svoje vršnjake ili nešto starije drugare. Stoga su realizatori ovih radionica naši mladi ekolozi sa svojom koordinatorkom prof. Gordanom Belić.

Edukacija se realizuje kroz  interaktivne ekološke radionice na kojima se, na prijemčiv i uzrastu  primeren način, deci približava ekološka problematika. Kroz pesmu, učenje, video prezentacije, igru zagonetki,  eko kvizove, pitalice i skečeve nastojimo  da deca usvoje nova znanja o osnovnim ekološkim pojmovima i značaju očuvanja životne sredine. Do sada su realizovane dve radionice.

Prva u ponedeljak, 29.oktobra 2018.god. od 13 do 14 časova i 30 minuta – učesnici su bili učenici IV-3 odeljenja i učitelj Halil Bačevac iz OŠ,,J.J.Zmaj“

Druga u utorak, 30. Oktobra 2018.god. od 13 do 14 časova i 30 minuta – učesnici su bili učenici IV-2 odeljenja i učiteljica Emina Medović, takođe iz OŠ ,,J.J.Zmaj“

Moramo sa zadovoljstvom istači izuzetnu motivaciju, znanje i informisanost mališana  iz ove škole čime su značajno doprineli kvalitetu i uspešnoj realizaciji prve dve radionice.  Ovim putem se zahvaljujemo učesnicima radionica, njihovim učiteljima kao i upravi škole na izuzetnoj saradnji.

Muamera Mulić

Urednica ekološkog programa Centra,,Duga“

[Best_Wordpress_Gallery id=”29″ gal_title=”EKO EDUKACIJA”]

U Novom Pazaru 5.11.2018.

Tehnička realizacija članka

Nast.inform. i rač. Sead Gicić