Međunarodni projekat „MATE – Math Across The Europe”

Opis projekta

Projekat „MATE – Math Across The Europe” odnosi se na edukaciju, socijalizaciju i aktivno učešće učenika i nastavnika koji realizuju ovaj projekat.

Planirano je da se projekat realizuje tokom školske 2019/20. godine kroz nekoliko aktivnosti u kojima bi bili uključeni nastavnici matematike i direktori svih škola učesnica. Nažalost, zbog epidemiološke situacije, projekat nije u potpunosti realizovan u planiranom roku, pa je ponovo pokrenut školske 2022/23. godine, kada su se projektu pridružili i novi učesnici – učitelji, nastavnici engleskog jezika i pedagozi.

Projekat je okupio četiri škole iz Rumunije i dve škole iz Srbije.

Škole iz Rumunije koje učestvovuju u ovom projektu su:

1. Theoretical High School “Mihai Viteazul”, Caracal

2. Theoretical High School“Ionita Asan”, Caracal

3. Technological High School No 1, Balş

4. Theoretical High School “Petre Pandrea”, Balş

Škole iz Srbije koje učestvovuju na ovom projektu su:

1. OŠ “Dr Dragiša Mišović”, Čačak

2. OŠ “Jovan Jovanović Zmaj”, Novi Pazar

Ciljevi projekta

–  Podsticanje nastavnika na kreiranje atraktivnih i zanimljivih časova matematike, korišćenjem zajedničkih planova i materijala za praktične aktivnosti;

–  upoređivanje nastavnih planova i programa matematike u partnerskim

zemljama, razmena iskustva, primera dobre prakse, usavršavanje znanja engleskog jezika kako kod nastavnika, tako i kod učenika;

–  razmena ideja o poboljšanju načina rada na časovima matematike, ali i upoznavanje kulture i tradicije partnerskih zemalja;

–  razvijanje digitalnih kompetencija i upotreba IKT alata u nastavi

Način realizacije projekta

Projekat će biti realizovan u okviru nekoliko različitih vremenskih intervala.

Prva faza se odnosi na period od maja 2019. do januara 2020. godine. U okviru ovog perioda, osmišljen je logo projekta, izvršeno planiranje aktivnosti za realizaciju projekta i realizovana studijska poseta Rumuniji, odnosno školama iz Karakala i Balša. Predstavnice OŠ „Dr Dragiša Mišović“ iz Čačka bile su nastavnice matematike Tanja Petrović i Jelena Kenić koje su sa kolegama iz OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Novog Pazara posetile četiri škole u Rumuniji i upoznale se sa obrazovnim sistemom Rumunije.

Poseta ovoj školi bila je poslednja aktivnost u prvoj fazi projekta, koja je za sve učesnike projekta bila neprocenjivo iskustvo.

Planirano je da u okviru drugog dela projekta, u maju 2020. godine, OŠ „Dr

Dragiša Mišović“ ugosti kolege iz Rumunije i Novog Pazara, čime bismo

imali priliku da pokažemo primere svoje dobre prakse i nastavimo ovu

dragocenu razmenu znanja i iskustva. Zbog epidemiološke

situacije, ovaj deo projekta počinje sa realizacijom tek u martu 2023. godine i biće realizovan kroz tri neposredna susreta.

Od 30. marta do 1. aprila 2023. godine OŠ „Dr Dragiša Mišović“ u Čačku ugostiće kolege iz Novog Pazara i Rumunije.

U trećoj fazi, odnosno od 2. do 3. aprila 2023. godine, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Pazaru ugostiće kolege iz Rumunije.

U okviru četvrte faze, tokom oktobra 2023. godine, OŠ „Dr Dragiša Mišović“ iz Čačka će posetiti školu OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Pazaru.

U nastavku pogledajte video prilog.

Tekst: nastavnik matematike Remzo Destović

Obrada video snimka: nastavnik matematike Remzo Destović